Årsrapporter for vannkvalitetsovervåking 2024

Årsrapportene for den tiltaksorienterte vannkvalitetsovervåkingen i PURA 2024 er nå klare.

For noen vannforekomster, som Kolbotnvann med tilførselsbekker, aner vi en svak forbedring i vannkvalitet. For andre, som Årungen, ser vi en forverring. Men vårt utrettelige arbeid for bedre vannkvalitet fortsetter med uforminsket styrke! I tillegg til de «gode, gamle» forurensningskildene har vi jo nå fått en ny utfordrer: Klimaet. Målet er at tiltaksgjennomføringen skal trumfe effektene av klima. Hadde vi ikke gjort noe, ville det sett mye verre ut!

Les langversjonen av årsrapporten her.

En kortversjon av årsrapporten finner du her.

En bla-vennlig versjon finnes her.

Det er tidligere utarbeidet trendrapporter for våre vassdrag (Årungen- og Gjersjøvassdraget og Bunnefjordenvassdraget) der utviklingen i vannkvalitet beskrives og forklares. Se her!
Se også rapporten «Nitrogenavrenning fra PURA-området til Bunnefjorden, 2017 – 2022» her og rapporten «Nitrogenavrenning fra PURA-området til Bunnefjorden, 2024» her.